Kto zodpovedá za inštaláciu a funkčnosť meračov v byte?
Aké povinnosti má vlastník bytu, ktorého majetkom sú meracie prístroje?
Neoddeliteľnou súčasťou našich domácností sú merače tepla a vodomery. Spotrebitelia chcú platiť len za energie, ktoré skutočne spotrebujú a je v ich záujme, aby boli celkové náklady v bytovom dome rozpočítané spravodlivo.
O zapojenie a overovanie meračov sa postará správca
Meranie a rozpočítanie množstva dodaného tepla na vykurovanie a ohrev vody v bytovom dome, spravidla zabezpečuje správca alebo spoločenstvo vlastníkov bytov. Okrem obstarania a zapojenia meradiel, zabezpečuje aj metrologické overenie alebo výmenu určených meradiel – meračov tepla a vodomerov. Tie sa po skončení platnosti overenia už nesmú ďalej používať na rozpočítavanie nákladov. Merače tepla a vodomery na teplú vodu sa povinne overujú každé štyri roky, vodomery na studenú vodu každých šesť rokov. Je na rozhodnutí vlastníkov, či staré vodomery dajú opäť overiť, alebo ich vymenia za nové prístroje. Pomerové rozdeľovače tepla nainštalované na radiátoroch nie sú určenými meradlami, nakoľko nemerajú spotrebu tepla vo fyzikálnych jednotkách, a nie je potrebné ich pravidelne overovať.
Vlastníci zodpovedajú za funkčnosť a technický stav meračov
O type meračov v bytovom dome rozhodujú vlastníci. Meracie prístroje sa hradia z fondu prevádzky, údržby a opráv, a tým sa stávajú majetkom vlastníka bytu. Preto je vlastník zodpovedný aj za ich funkčnosť a technický stav. Merače v bytoch aj v spoločných priestoroch je teda vhodné pravidelne kontrolovať. Poruchu je potrebné neodkladne nahlásiť správcovi alebo dodávateľovi meradiel. Ten prístroj skontroluje, prípadne zabezpečí výmenu.
„Montáž určených meradiel môže vykonať iba odborná firma s príslušným oprávnením. O výmene je potrebné informovať správcu alebo zástupcu vlastníkov a po ukončení prác doložiť montážny list a overovací protokol. Vlastník bytu zodpovedá aj za ekologickú likvidáciu pôvodného merača,“ uviedol Peter Jančula, technický a obchodný riaditeľ spoločnosti ista Slovakia.
Na chyby meračov upozornia najnovšie technológie
Chyby meračov dokáže odhaliť moderná rádiová technológia. Okrem zberu údajov o spotrebe totiž sleduje, či je zariadenie funkčné a upozorní na neštandardné stavy na merači. K meraču tepla alebo vodomerom sa jednoducho pripojí rádiový modul, ktorý je možné doplniť aj dodatočne – už k nainštalovanému prístroju. V najnovších pomerových rozdeľovačoch tepla je rádiový modul už zabudovaný. Vďaka odpočtu prostredníctvom zbernice dát sa potom dá kontrolovať stav merača aj spotreba energií a vody cez internetové rozhranie. Systém informuje správcu dát, prečo a kedy sa chyba stala, prípadne upozorní na manipuláciu s prístrojom. Spotrebiteľ sa tak môže vyhnúť výpočtu náhradných spotrieb, ktoré môžu náklady na teplo a teplú vodu navýšiť až o 50 %.
O spoločnosti ista Slovakia
Ista je jednou z popredných celosvetových spoločností v zvyšovaní energetickej efektívnosti v budovách. S produktmi a službami pomáha udržateľne šetriť energie, náklady a emisie CO2. ista sa špecializuje na meranie a rozpočítanie spotreby energie a transparentnú vizualizáciu dát o spotrebe pre bytové domy a komerčné nehnuteľnosti. Ako základ využíva portfólio najnovších hardvérových komponentov – pomerové rozdeľovače tepla, vodomery, merače tepla, ako aj príslušné inštalačné systémy. Je priekopníkom v oblasti výskumu a vývoja meracej techniky. Už viac 100 rokov poskytuje svoje služby a produkty dvanástim miliónom užívateľským jednotkám (apartmány a komerčné nehnuteľnosti) v 24 krajinách po celom svete. Spoločnosť ista pôsobí na Slovensku už 25 rokov, jej produkty a komplexné služby patria k najspoľahlivejším a najvyspelejším na slovenskom trhu.
Viac informácií nájdete na www.ista.sk.
Prosím o odborné stanovisko k problému:
Spoločenstvo vlastníkov bytov dalo vymeniť vodomery v bytovom dome, za ktoré aj zaplatilo. U jedného vlastníka bytu vymenili/ opravili aj iné časti prípojky, teda nad rámec prác spojených s výmenou vodomeru. Vlastník tvrdí, že porucha, teda výmena flexihadice bola pred vodomerom a má to zaplatiť Spoločenstvo vlastníkov bytov.
Viem, že podmienky v bytových domoch v častiach kde sú „stupačky“ nie sú najideálnejšie na správne osadenie vodomerov, ale pripojenie musí spĺňať technické podmienky, ako je poloha, ukľudňovacia dĺžka a pod.
Vlastník tvrdí: čo je pred vodomerom, nie je moje, …čo je za vodomerom, zaplatím.
Ja mám nižšie uvedené informácie o prípojkách na vodovod. Platia tieto právne predpisy aj pri pomerových meračoch v bytovom dome?
Vo vodnom zákone som však pojem „pred vodomerom a za vodomerom “ nenašla.
1. Vodovodná prípojka nie je súčasťou verejného vodovodu (§3 ods.3 e zákona 442/2002 Z.z.). Vodovodná prípojka je úsek potrubia spájajúci rozvádzaciu vetvu verejnej vodovodnej siete s vnútorným vodovodom nehnuteľnosti alebo objektu okrem meradla, ak je osadené.
2. Meradlo umiestnené na vodovodnej prípojke je príslušenstvom verejného vodovodu (§4 ods.11 zákona 442/2002 Z.z.).
3. Vlastníkom vodovodnej prípojky je osoba, ktorá zriadila prípojku na svoje náklady, a to spôsobom určeným prevádzkovateľom verejného vodovodu. (§4 ods.6 zákona 442/2002 Z.z.).
Vlastník vodovodnej prípojky je povinný zabezpečiť, aby vodovodná prípojka bola vybudovaná tak, aby nemohlo dôjsť k znečisteniu pitnej vody vo verejnom vodovode a aby nemohlo dôjsť k zmiešaniu vody z iného zdroja s vodou vo verejnom vodovode, zabezpečiť opravy a údržbu vodovodnej prípojky na vlastné náklady. (§4 ods.7 zákona 442/2002 Z.z.).
Mgr. Kuchárová Janka,
Dobrý deň,
som predseda výkonného výboru v 32 bj vo väčšom meste na Považí a po prečítaní Vášho článku ma napadli nasledovné otázky:
1./ Vy tvrdíte, že bytové merače sa hradia z Fondu opráv a následne sa stávajú majetkom vlastníka bytu……
Domnievame sa, že toto tvrdenie nie celkom korešponduje so zákonom 182/93, nakoľko tam je uvedené, že z Fondu sa hradia IBA náklady na spoločné veci v dome …..
2./ sme BD, kde 12 b.j. má vlastné kúrenie a teda neodoberajú teplo z centrálneho zdroja tepla – teplárne ( nemajú lolgicky ani pomerové merače tepla). Ak by bola pravda to, čo uvádzate Vy, ako k tomu prídu týto 12-ti vlastníci bytov, ak by sa zo spoločných peňazí ( rozumej Fond opráv) financovali náklady na merače tepla v ostatných 24-och bytoch…..?
Mohli by ste nám prosím k tomuto zaujať stanovisko ? Máme totižto aktuálny problém práve v tejto veci a to, že je potrebné ich v niektorých bytoch vymeniť a vyvstáva otázka ako na to
– podľa odborníkov ( dodávateľ. firiem) údajne nie je možné vymeniť iba napr.jeden-dva, ale len všetky a naraz !
– čo ak pri hlasovaní o komplexnej výmene a výbere dodávateľa niektorí vlastník nebude súhlasiť a nebude ochotný si to zaplatiť z vlastných prostriedkov – ako v takom prípade postupovať ?
Dobrý deň, ďakujeme za Váš komentár. Hneď v úvode Vašej otázky by som sa dovolil informovať, kto objednal výmenu/opravu časti prípojky? Ak predseda spoločenstva objednal výmenu vodomerov, nie je v kompetencii vlastníka bytu objednávať práce naviac. Definície čo sú spoločné časti, zariadenia a príslušenstvo upravuje ustanovenie §2 zákona č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov. Odborné stanoviská a poradenstvo poskytujeme našim členom Združenia pre lepšiu správu bytových domov. V prípade záujmu Vám doplňujem aj odkaz na prihlášku: https://lepsiasprava.sk/ako-sa-stat-clenom/prihlaska-za-clena-spolocenstvo-vlastnikov-bytov-a-nebytovych-priestorov/