Urbanizácia a klimatické zmeny si vyžadujú nové riešenia na udržanie a zlepšenie kvality života v našich mestách. Zeleň v mestách má pozitívny vplyv na biodiverzitu, klímu, kvalitu ovzdušia, duševné zdravie, pohodu a pokoj.
Miera urbanizácie na svete neustále stúpa. Mnohé z miest už dnes trpia negatívnymi dôsledkami klimatických zmien, ako aj inými negatívnymi dôsledkami, ako je oslabená sociálna súdržnosť.
Parky so stromami, kríkmi, vodnými nádržami a rekreačnými oblasťami, ako aj rozsiahlejšie lesné pozemky v okolí mestských centier zmierňujú dôsledky klimatických zmien v mestských oblastiach, a budú zohrávať pozitívnu úlohu aj v sociálnej súdržnosti. Zelené ostrovy v mestách prispievajú k minimalizácii efektu takzvaného mestského tepelného ostrova. Zeleň znižuje lokálnu teplotu v centrách obcí a miest počas letného obdobia, udržuje vyššiu vlhkosť vzduchu a napomáha zadržiavaniu dažďovej vody v mieste dopadu.
Zelené strechy vo svete
Všetky veľké mestá majú jeden základný problém – nedostatok miesta. Vo svete sa tisíce nevyužitých striech už využíva a ich potenciál je neuveriteľný. Strechy sa využívajú ako komunitné záhrady, bary a reštaurácie s mimoriadnymi výhľadmi alebo ako kiná pod holým nebom.
Zelené strechy na Slovensku
Zopár pekných príkladov máme aj u nás na Slovensku. Nasledovné obrázky pochádzajú zo zelených striech v Petržalke na Bosákovej ulici.
Benefity zelených striech a komunitných záhrad
Ekologické – ozelenenie a funkčné využitie inak nevyužitých plôch, zelené strechy a komunitné záhrady podporujú kolobeh vody v prírode. Prispievajú k adaptácii mesta k zmene klímy, kompostovaním záhradníci prispievajú k predchádzaniu vzniku odpadu.
Spoločenské – pestuje sa nielen zelenina a ovocie ale aj susedské vzťahy a to je to najdôležitejšie, čo komunitné záhrady a komunitné strechy na celom svete prinášajú.
Ekonomické – v prípade komunitných záhrad zabezpečujú dostupnosť lokálnych potravín, zelené strechy zvyšujú hodnotu nehnuteľností a rovnako aj nehnuteľností v ktorých bezprostrednej blízkosti sú komunitné záhrady. Komunitné záhrady sú ekonomicky výhodné pre miestnu správu. Rozvoj a udržiavanie záhradného priestoru je lacnejšie ako úprava parkových plôch. Kompostovanie v týchto záhradách šetrí mestské financie vynaložené na skládkovanie, čo chráni mesto a peniaze daňových poplatníkov. Podľa správy národného výskumného ústavu v Kanade je potreba používania klimatizácie až o 75 % nižšia, keď má dom zelenú strechu. Aj v zime dokáže prispieť k tepelnej pohode.
Zdravotné – záhradkárčenie funguje ako prevencia pred duševnými chorobami a rovnako je to príležitosť pre prirodzený pohyb. Mnohé štúdie ukázali, že komunitní záhradníci a ich deti jedia zdravšie, výživnejšie ako rodiny nezáhradkárske. Zvýšenie spotreby čerstvých miestnych výrobkov je jedno z najlepších spôsobov ako sa vyvarovať chemickým hnojivám.
Edukačné – sú nástrojom ochrany prírody a životného prostredia, budujú vzťah a rešpekt k živej prírode.
Komunitné záhrady na Slovensku:
- Bratislave – Mobilná záhrada Sasinkova, KZ Ostredky, Krasňanský zelovoc, Pod pyramídou, Ostredky komunitná záhrada
- Banská Bystrica – Komunitná záhrada v Sásovej, Záhrada – Centrum nezávislej kultúry
- Žilina – viaceré sídliská, školy, pozemok Ekocentra Lesopark
- Košice – Komunitná záhrada KVP
- Nitra – Komunitná záhrada KOZA (Hidepark Nitra)
- Spišská nová Ves – Zázračné zelené miesto
- Družstevná pri Hornáde – Prírodná záhrada OZ Sosna
Limity pre strešnú záhradu
Vybudovať strešnú záhradu je po technickej stránke zložitejšie ako založiť komunitnú záhradu – strecha domu musí staticky a konštrukčne vyhovovať. Skôr sa teda zriaďujú v novostavbách, v ktorých sa s nimi ráta od začiatku. Na starších budovách je ich tiež možné vybudovať, treba však staticky posúdiť strechu a zistiť v akých častiach a ako sa dá strecha zaťažiť. Veľmi dôležitým je faktorom je aj vyhovujúci prístup na strechu s ohľadom na bezpečnostné požiadavky.
Ako si vytvoriť komunitnú záhradu? Združenie Slow Food vytvorilo v rámci projektu Tisíc záhrad v Afrike 580 záhrad a ďalšie vznikajú. Svoje skúsenosti spísali do 10 krokov, Živica ako mimovládna nezisková organizácia, ktorá má dlhoročné skúsenosti s tvorbou komunitných záhrad ich doplnila. Inšpirujte sa.
- Vytvorte tím – tzv. jadro, ktoré sa bude skladať z lídra a organizátora a priateľov záhrady.
- Dva krát meraj a raz strihaj – všetko si naštudujte a navštívte už fungujúce komunitné záhrady.
- Nájdite si vhodné miesto – buďte kreatívni, môžete pestovať vertikálne, na streche či v predzáhradke.
- Urobte si návrh – predtým ako fyzicky začnete, nakreslite si plán záhrady.
- Vyberte si plodiny – uprednostnite lokálne druhy, lepšie porastú a budú odolnejšie voči chorobám.
- Zaobstarajte si semienka a sadenice – ideálne od miestnych záhradkárov, neskôr používajte vlastné, cieľom záhrady by mala byť sebestačnosť.
- Zožeňte náradie – vytvorte si zoznam toho čo budete nevyhnutne potrebovať, požiadajte svoju komunitu o darovanie toho, čo už nepotrebujú. Využívajte múdre a ekologické riešenia – dajte veciam druhú šancu.
- Používajte udržateľné pestovateľské metódy – inšpirujte sa permakultúrou. Striedajte plodiny, vysádzajte spriatelené rastliny spolu, využívajte zelené hnojenie a kompostovanie.
- Posúvajte vedomosti ďalej – záhrada je výborným miestom na interaktívne zdieľanie vedomostí o pestovaní, zdravom životnom štýle, zaváraní, ekologickom poľnohospodárstve.
- Usporiadajte slávnosť – Podľa filozofie hnutia Slow Food (Pomalé jedlo) musí ísť potešenie ruku v ruke so zodpovednosťou. Ale v komunitnej záhrade musí byť aj radosť a zábava. Usporiadajte pre pomocníkov a priateľov párty a uvarte si spoločne jedlo z úrody v záhrade. Pozvite priateľov na bylinkové vody, jednohubky z čerstvej zeleniny či letnú grilovačku. Slávnosti sú možnosťou utužiť komunitu a poďakovať sa tým, ktorí vám počas roka pomohli.
Ako obyvatelia bytových domov alebo ako ich správcovia máte v rukách mocné zbrane ako proti nepriaznivým klimatickým podmienkam bojovať. Budovaním komunitných záhrad a zelených striech, ako vlastných projektov trvalo udržateľného spôsobu života v mestách, vytváraním zeleného prostredia vo vašom okolí môžete vytvárať vibrujúce zelené oázy, ktoré ovplyvnia kvalitu života všetkých v susedstve. Ponúkajú jedinečnú príležitosť nadviazať vzťahy v rámci fyzických a sociálnych bariér, podporujú rozvoj identity a ducha komunity.
Ing. Timea Ubreži
e-mail: ubrezi@venteco.sk