RADÍ ODBORNÍK Jaroslav Krajňák, riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk

Verejné obstarávania, údržba obecného majetku či krízové riadenie… Starostovia a primátori nesú veľkú zodpovednosť za chod a správu mestským bytovým podnikom , obciam, resp. mestám. Ich rozhodnutia sú kľúčové a môžu mať vážne dôsledky. Preto je dôležité, aby samosprávy mali poistenú aj zodpovednosť, ktorá je často podceňovaná.

Starostovia môžu byť vystavení rôznym nečakaným situáciám, pri ktorých si tretia strana môže uplatňovať nároky na náhradu škody. Rizikom nie sú len priame finančné straty, ale aj ďalšie výdavky spojené so súdnymi trovami alebo s náhradou spôsobenej škody.

Nesprávne rozhodnutia či zanedbanie povinností

Predstavme si, že starosta pri verejnom obstarávaní spôsobí škodu nesprávnym postupom alebo chybnou voľbou dodávateľa. Ten nedodrží zmluvné podmienky, čo povedie k finančným stratám. Stávajú sa aj situácie, kedy obec zanedbá údržbu verejného osvetlenia, ciest či chodníkov a dôjde k vážnemu úrazu občanov. 

„Veľa škôd vznikne aj pri kosení trávnikov, kde napríklad odskočený kamienok poškodí okolité autá či okoloidúcich. Škody tretím stranám môžu vzniknúť aj pri opravách obecného majetku. Spomeniem tiež rôzne obecné podujatia a jarmoky, na ktorých obec pre obyvateľov navarí guláš a nevedomky ich nakazí salmonelózou či listeriózou. Podobných neželaných situácií sa stáva veľa,” opisuje riaditeľ pre neživotné poistenie FinGO.sk Jaroslav Krajňák. 

Práve z poistenia zodpovednosti si svb či mestského pidového podniku v podobných poistných udalostiach vedia pokryť finančné straty a odškodniť tretie strany.

Zodpovednosť je kľúčovou zložkou poistenia

Poistenie zodpovednosti je často podceňované, ale pritom veľmi dôležité nielen pre retailových klientov, ale aj v korporátnom biznise a takisto pre municipality. „Čo sa týka miest a obcí, odporúčam, aby mali poistenú zodpovednosť starostu, zodpovednosť za škodu v súvislosti s činnosťou obce a tiež zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti, to isté platí aj pre predsedov SVB” udáva Krajňák. 

Ideálne je, ak je zodpovednosť z poistenia zahrnutá v komplexnom balíku poistenia spolu s poistením majetku obce či SVB. Tento typ poistenia poskytuje niekoľko poisťovní na trhu, ale keďže ich ponuky, poistné limity aj celkovo šírka poistného krytia sa líšia, vždy je výhodnejšie porovnať si ich a pri výbere sa poradiť so skúseným odborníkom.

Finančná ochrana aj prevencia kolapsu

„Je potrebné si uvedomiť, že bez poistenia zodpovednosti správca, SVB, mesto či obec môžu utrpieť vážne finančné straty, ktoré ohrozia ich rozpočet a poskytovanie základných služieb občanom. V prípade najzávažnejších pochybení so škodami vo výške miliónov eur by dokonca mohlo dôjsť k finančnému kolapsu.” upozorňuje odborník. 

Ak by došlo k pochybeniu, ktoré spôsobí finančnú škodu jednotlivcom alebo iným právnym subjektom, poistenie zodpovednosti pomôže pokryť náklady na náhradu škody. Zároveň kryje aj poplatky, ktoré by mohli vzniknúť pri obhajobe zodpovednej osoby počas prípadných súdnych sporov.

Výluky z poistenia

Každá poisťovňa má aj svoj zoznam výluk, resp. možných škôd, ktoré z poistenia zodpovednosti nepreplatí.„Poisťovne majú vo výlukách škody spôsobené úmyselne, škody spôsobené pod vplyvom omamných látok, ďalej sú to napríklad škody vyplývajúce z pracovnoprávnych vzťahov,” hovorí expert spoločnosti FinGO.sk Jaroslav Krajňák. 

Poistná ochrana sa samozrejme nevzťahuje ani na udalosti a škody, ktoré vznikli ešte pred uzavretím a zaplatením poistenia zodpovednosti. Aj preto je ideálne, aby starostovia a riaditelia podnikov na zodpovednosť nezabúdali a mali ju krytú od svojho nástupu do verejnej funkcie, dodáva odborník. 

ČO VŠETKO SI VIETE POISTIŤ 

Majetok:

  • všetky budovy obce a bytové domy (napríklad obecný úrad, kultúrny dom, bytové domy, dom smútku…)
  • hnuteľné veci (vybavenie budov, zásoby…)
  • elektroniku a stroje (technické a technologické zariadenia budov, výpočtová technika, traktory, spoločné zariadenia, kotolne…)
  • vozový park

Zodpovednosť za škody:

  • zodpovednosť starostu, riaditeľa mestského bytového podniku
  • zodpovednosť za škodu v súvislosti s výkonom funkcie
  • zodpovednosť z vlastníctva nehnuteľnosti

Najčastejšie riziká:

  • živelné riziká (povodeň, záplava, zosuv pôdy, víchrica, oheň…)
  • vandalizmus (vonkajší, vnútorný…)
  • krádež (lúpež, vlámanie…)
  • rôzne druhy pripoistení (atmosférické zrážky, búrlivý vietor, spätné vystúpenie vody, náraz vozidla… )
  • technické riziká (konštrukčná chyba stroja, vada materiálu, nešikovnosť obsluhy, skrat, prepätie… )
  • riziká z poistenia zodpovednosti (škody na zdraví a živote, na veci, následnú majetkovú ujmu vrátane ušlého zisku, funkcia starostu…)

STARŠIE POISTNÉ ZMLUVY JE POTREBNÉ SKONTROLOVAŤ

Pravidelná kontrola poistných zmlúv je nevyhnutná aspoň raz za 2 až 3 roky alebo po každej výraznejšej zmene, ktorá akokoľvek ovplyvní hodnotu hnuteľného aj nehnuteľného majetku obce. 

  • Skontrolujte, či poistenie obce zahŕňa aj zodpovednosť. 
  • Pozor aj na podpoistenie. Ak poistné sumy priebežne neprispôsobíte aktuálnej hodnote obecných budov, technického zariadenia, strojov atď., v prípade poistnej udalosti vám poistné plnenie nepostačí na pokrytie vzniknutých škôd. 
  • Myslite aj na to, že poisťovne každý rok prichádzajú s novými, vylepšenými produktmi, ktoré chránia obce komplexnejšie