V súčasnosti Slovenskom hýbu iniciatívy, ktoré ho chcú urobiť slušnejším. Súhlasím s nimi, bol som na námestí viac krát a úprimne si viac slušnosti želám. Nielen v politike a biznise. Aj v bytových domoch. Už dlhšie totiž riešime v dome pre všetkých rovnaké a vymožiteľné pravidlá, ktoré by sme pri prerábkach bytov a úpravách balkónov v našom dome všetci rešpektovali. Máme dvoch susedov, ktorí so spolumajiteľmi domu – ostatnými vlastníkmi bytov – nepovažovali za potrebné prebrať to, čo chcú vo svojich bytoch búrať a znova stavať. A urobili vo svojich bytoch veci, ktoré bezpečnosti ľudí v dome nepomohli, skôr naopak. Keby sa to dalo zistiť, bol by som zvedavý, či aj oni boli niekde na námestí manifestovať za elementárnu slušnosť v štáte. Ale naša komunikácia je teraz príliš oficiálna a strohá na to, aby som sa ich to opýtal. Budeme sa musieť s nimi zhovárať cez právnikov. Už sme začali.

Na schôdzi vlastníkov bytov po tomto ich „počine“ sme v minulom roku – okrem iného – rozoberali aj komunikáciu s týmto typov vlastníkov bytov. Samozrejme, tí vlastníci bytov, ktorí by mali ostatným vysvetliť čo urobili a prečo sa na ostatných vykašlali, na schôdzi neboli. Dohodli sme sa, že ako vlastníci domu budeme vnútorne pevní. Využijeme všetky zákonné prostriedky, aby sme si  elementárnu slušnosť vymohli. Nie je to jednoduchá záležitosť, na schôdzi v minulom roku sme si ešte nedohodli presné pravidlá. Zákon vyžaduje, aby sa k potenciálnym prerábkam v byte vyjadrili všetci vlastníci domu a to je fyzicky vo veľkom dome vo veľkom meste prakticky nemožné. Takže musíme vymyslieť náhradný variant, ktorý obstojí aj pred zákonom, ale hlavne, bude pre väčšinu ľudí v dome prijateľný.

Ale veľmi sa teším, že aktuálne máme aj príklad toho, že ľudia chcú byť slušní. Na schôdzu nášho výboru vlastníkov prišiel sused, ktorý plánuje zasklenie oboch balkónov vo svojom byte a povedal nám, že chce všetko urobiť tak, ako sa to urobiť má. Vrátane administratívy s tým spojenej. Aj keď ho to bude stáť peniaze. Lebo štát si svoje vždy zoberie. Povedal, že chce byť voči ostatným vlastníkom domu SLUŠNÝ. Neviem presne, do akej miery mala na konanie tohto nášho suseda vplyv demonštrácia vnútornej pevnosti vlastníkov bytov v uznesení jej poslednej schôdze o boji s „neporiadnikmi“, ale neskúmal som to. Aj keď poznám to známe príslovie o jednej lastovičke a jari, podstatné je, že tú „prvú lastovičku“ už máme. Však jar len začína.

Čosi mi ale hovorí, že demonštrácie dostatočne veľkého počtu ľudí dodržiavaniu zásad elementárnej slušnosti môžu len a len pomôcť. Takže – budeme demonštrovať aj naďalej. Nech tých lastovičiek slušnosti máme v dome čo najviac 🙂 .